Noc s Andersenem 23. 3. 2018

Noc s Andersenem 2018

Není zrovna obvyklé trávit pozdní večer v knihovně, leda by vás tam někdo nedopatřením zamknul. Ovšem pro 18 dětí z Letovic a blízkého okolí, které se zúčastnily již 18. ročníku Noci s Andersenem, zůstaly dveře dětské knihovny odemčeny až do deváté hodiny večerní. Tématem pro letošní rok se stali jedni z našich nejoblíbenějších zvířecích kamarádů – pejsek a kočička.

O tom, že pes nemusí být nutně jen domácím mazlíčkem, ale že se dokáže postavit na správnou stranu zákona a statečně se zločinem i bojovat, nám přišli popovídat strážníci z Městské policie v Letovicích. Díky jejich kolegům z Blanska jsme potom měli možnost na vlastní oči vidět, jak takové zpacifikování nebezpečného agresora v praxi vypadá. Pro bedlivě naslouchající dítka bylo připraveno i překvapení – každé z nich si vyzkoušelo odchyt zatoulaných pejsků pomocí foukačky s uspávací střelou.

To, že pejskové mohou mít i umělecké nadání, nám předvedla mistryně světa v tancích se psy paní Adéla Adámková se svou border kolií. Malí návštěvníci Noci s Andersenem se dozvěděli, jak takový trénink a výcvik psího tanečníka vlastně probíhá, kolik času a úsilí za ním stojí a každý z nich se v knihovně na malou chvíli v takového psího cvičitele i proměnil. Jelikož se celý večer nesl ve znamení těchto dvou čtyřnohých přátel člověka, chybět nemohla ani pohádka z pera Josefa Čapka – Povídání o pejskovi a kočičce, jejíž četby se ujal starosta města Letovice pan Vladimír Stejskal. Během večera potom nechyběly ani chvilky určené k tvoření. Děti si vyrobily například nápadité záložky do knih, které si odnesly domů. Záměr se zdařil a děti večer odcházely domů spokojené, usměvavé a v dobré náladě.

10. 4. 2018